Code: GENIUS10EU
Ampers 10 A
Volts 6-12 V
Guarantee 2 years
NOCO GENIUS10 SMART BATTERY CHARGER 6/12V 10A
GENIUS10 Battery Charger w/ Interchangeable Connector
Clamps w/ Integrated Eyelets
Mounting Bracket w/ Strap
(2) Self-Tapping Screws
User Guide & Warranty Information
Operating Requirements:
Line Voltage: 120V to 240V AC
Frequency: 50Hz to 60Hz
Operating Temperature: -4° to 104° F (-20° to 40° C)
Storage Temperature: -22° to 140° F (-30° to 60° C)
Relative Humidity: 0 to 95% Non-Condensing
Charging:
Current: 10 Amps DC
Voltages: 6V, 12V
Chemistry: Lead-Acid and Lithium
Types: Wet, Gel, MF, CA, EFB, AGM, Lithium
Capacity Range: Up to 230 Amp-Hours
Maintenance: All Battery Sizes
Power:
Consumption: 150 Watts (Max)
Efficiency: 87% (120VAC / 230VAC)
Protection
IP Rating: IP65
Safety:
Short-Circuit: Yes
Open-Circuit: Yes
Overheating: Yes
Overcharge: Yes
Spark-Proof: Yes
Reverse Polarity: Yes
Size:
Height: 180mm
Width: 92mm
Depth: 59mm
Weight: 1.5kg
Cord Management:
DC Cable Length: 197cm
DC Cable Size: 14 AWG
DC Fuse Size: 20 AMP Micro Blade Fuse
AC Cable Length: 182cm
AC Cable Size: 18 AWG